RSS
Vyhľadávanie

Anketa
Podporili by ste činnosť svojho klubu aj nákupom u doporučeného predajcu tovaru a služieb ?
Určite áno
26.3 %

Pravdepodobne ano
25.7 %

Ak na tom nebudem stratový
24.1 %

Nie
23.7 %

Hlasovalo 19849 ľudí.    

Odber noviniek

Cykloturistika Košice - Malacky

Cykloturistika Košice - Malacky

13.1.2012 na výročnej schôdzi bol do plánu činnosti pre rok 2012 daný odvážny návrh na prejazd Slovenskom z Košíc do Malaciek. Postupom času sa pozbierala partia 9 cyklistov a zvolil sa prejazd severným ťahom popod Tatry.

Prvá komplikácia akcie nastala 5. 7. 2012 pri nákupe lístkov na vlak. ŽSR majú žiaľ v rýchlikoch a IC vlakoch možnosť prepravy len piatich bicyklov. Preto sme museli ihneď rozhodnúť čo ďalej. Riešením bolo rozdelenie partie na dva vlaky IC Kriváň a R Ružín.

28.7.2012

O 4:15 ráno sa 7 cyklistov stretlo na železničnej stanici v Malackách. 4:20 prichádza nová dvojposchodová súprava na druhé nástupište. Po pohodlnom nastúpení s obťažkanými bicyklami sme sa vydali do Bratislavy. V Zohore sa pridali poslední dvaja členovia výpravy. V BA nastúpilo každé družstvo do svojej pristavenej vlakovej súpravy. Cesta prebehla rýchlo. Po príchode do Košíc sa prvá skupinka vydala na prieskum pešej zóny. Po príchode druhej skupiny sme sa občerstvili a o 13:00 vyrazili na cestu domov. Ešte v Košiciach mali Boris s Vladom technické problémy s bicyklami, našťastie boli za pomoci ochotných domorodcov promptne odstránené. A potom sa začalo stúpať smerom na Jaklovce. Naskytli sa nám nádherné výhľady na vodnú nádrž Ružín. Postupne sme sa krásnym údolím Hnilca cez Gelnicu, Prakovce, Mníšek nad Hnilcom, Švedlár presúvali na západ do mestečka Nálepkovo, kde sme v podvečer úspešne zakotvili.

29.7.2012

Ráno sme pri bojovej porade nad mapami rozhodli o druhej etape s cieľom na Liptove. Po raňajkách a skupinovej fotografii sme sa údolím Železného potoka dostali do nekonečne dlhej obce Hnilčík. Na rázcestí sme sa vydali smerom na Spišskú Novú Ves. Pri zjazde sa nám otvoril nádherný výhľad na nezamračené Vysoké Tatry. Zo Spišskej Novej Vsi sme sa vybrali do Popradu. Našťastie, už je tu vybudovaná diaľnica, tak stará cesta nebola preplnená autami. V Poprade sme si dali obed a po krátkom odpočinku sme sa vydali hľadať cyklocestu do Svitu. Po jeho úspešnom objavení sme sa začali presúvať popri rieke Poprad smerom na západ. Vo Svite sme si urobili bezpečnostnú prestávku. Tá sa ukázala ako dobrý nápad, pretože nad Nízkymi aj Vysokými Tatrami sa prehnal dážď. Následne sme sa presunuli na Liptov. Pri Važci sme navštívili cintorín nemeckých vojakov. Cez Východnú a Hybe sme sa dostali do Liptovského Hrádku, kde sme sa ubytovali. Večer za sprievodu hromov a bleskov sme si pod strechou na terase vychutnali zaslúžené pivko.

30.7.2012

Dnes sa od nás odpojil Tóno. Ďalej teda postupujeme ôsmi. Dnes je naplánovaná trasa do Lietavskej Svinnej. Len nastala otázka ako sa dostať do Ružomberka. Či okolo Liptovskej Mary, alebo cez Partizánsku Ľupču. Vyhrala druhá alternatíva, keďže prvú už väčšina z nás na bicykli absolvovala. Po príchode do Ružomberka sme sa v miestnom hypermarkete osviežili. Po krátkom odpočinku sme sa vydali na najťažšiu etapu (hlavne psychicky) našej púte – po hlavnej ceste z Ružomberka do Žiliny pod Strečnom. Na naše prekvapenie boli všetci účastníci cestnej premávky k sebe ohľaduplní. Možno to spôsobovala slovenská vlajka na máriovom bicykli, ktorý jazdil v tom čase posledný. Najhorší úsek bol priamo pod Strečnom, kde je zúžená cesta. Tu sme spôsobili menšiu dopravnú zápchu. Po prežití tohoto nepríjemného úseku sa konečne objavila ceduľa s nápisom Žilina. Za Žilinou sme si urobili pred dojazdom krátku prestávku. Do cieľa etapy nám zostávalo iba asi 8 km. V cieli sme boli nádherne privítaní – výbornou kapustnicou a borovičkou. Po vybalení sme ešte v eufórii domácej panej odsúhlasili stolnotenisový turnaj. Ten sa odohrával až do neskorých nočných hodín. Niektorí tento počin hneď ráno oľutovali.

31.7.2012

Po vzore Tour de France sme tento deň nazvali Rest Day. Žiadny bicykel, len oddych. Po dohode celého týmu sme sa vybrali vykúpať do Rajeckých Teplíc. Po relaxe v termálnej vode sa kroky účastníkov zájazdu rozišli. Robo sledoval OH 2012, Ludvík a Anička si urobili literárne popoludnie, Igor s Vladom išli variť guláš a Mário, Boris a Šaňo sa vydali na turistiku na Lietavský hrad. Po príchode turistov bol už hotový vynikajúci guláš, čo ocenila aj domáca pani.

1.8.2012

Po odpočinkovom dni sme museli opäť vysadnúť na svoje bicykle. Dnešný cieľ – stredné Považie. Krátko po štarte sme sa zastavili v Rajeckej Lesnej pozrieť si Slovenský betlehém.  Následne nás cesta zaviedla cez dedinu Fačkov do rázovitej slovenskej dediny Čičmany. Cez Zliechov sme sa dostali až k Váhu do Ilavy. Tu nám miestni policajti odporučili výbornú reštauráciu. Tu sme sa rozhodli, že sa dnes utáboríme v Čachticiach. Po výdatnom obede  sme vyrazili cez Dubnicu a Trenčín ďalej na juhozápad. V Trenčíne sme po čase opäť natrafili na arogantného chumaja za volantom Tatry, ktorý zámerne ohrozoval celú skupinu. Škoda, že už nebol po ceste ďalší semafór, kde by sme mu určite dohovorili. Po prejazde na pravý breh Váhu premávka ustala. V Ivanovciach sme si urobili prestávku. Ludvík musel vymeniť plášť, tak sa z miestneho hostinca stala dielňa. Na rad prišlo dofúkanie kolies a namazanie reťazí. Po prejazde Nového Mesta nad Váhom sme sa začali približovať k etapovému miestu. Do Čachtíc sme prišli už riadne vyčerpaní.

2.8.2012

Hor sa domov! Z Čachtíc sme sa vybrali smerom na Vrbové. Po prejazde Vrbového začala húsenková dráha do Trstína. 23 km hore – dole. Konečne Trstín – a prestávka. Človek by neveril, koľko energie táto cesta odoberie. Z Trstína cez kameňolom na Bukovú je už cesta omnoho lepšia. Príjemné stúpanie. Po krátkom občerstvení na Bukovej vyrážame ďalej. A po zjazde je tu už naše milované Záhorie. Keďže máme dobrý medzičas, tak sa ešte zastavíme v Sološnici. V Malackách sme o 13:00. Lúčime sa. Už teraz rozmýšľame čo urobíme na budúci rok.

Dĺžka: 500 km

Nastúpané: 4000 m

Mário Macek

07.08.2012| Hruby Boris
Komentáre


Meno a priezvisko (prezývka): *

Mail:

Text: *

Opíšte text strojar (ochrana voči spambotom): *Článok zatiaľ nebol komentovaný.