24.1 %

23.7 %

Hlasovalo 19883 ľudí.

Kadeti po bojovnom výkone prehrali s Talianmi a nebudú hrať na ME

Slovenskej reprezentácii kadetov sa sen o postupe na majstrovstvá Európy nepodarilo splniť. Zverenci trénera Ivana Hiadlovského prehrali po bojovnom výkone s favorizovaným Talianskom 0:3 (-12, -23, -22) a v kvalifikačnej E-skupine obsadili tretie miesto. Na šampionát do Rotterdamu postúpilo Srbsko a Taliansko.

Slovensko - Taliansko 0:3 (-12, -22, -23)
63 min, rozhodovali: Maškanov (Rus.) a Mestdagh (Belg.), 1050 divákov
Zostava Slovenska: Palgut, Lízala, Mrázik, Hovorka, Mlynarčík, Demčák, libero Hlubocký (Kuchárik)

Slováci nevstúpili do zápasu dobre. Taliani si vypracovali rýchle vedenie 8:5 a kontrolovali priebeh prvého setu. Slovenskí smečiari sa nevedeli presadiť cez silný taliansky blok a problémy im robil aj tvrdý servis najmä z ruky diagonála Lucu Vettoriho. Prvý set vyhrali Taliani hladko 25:12.

Tréner Ivan Hiadlovský vymenil pred začiatkom druhého dejstva diagonála Róberta Demčáka za Jakuba Kuchárika a zmena priniesla efekt. Slováci viedli už 6:3 po ese Petra Mlynarčíka. Taliani mierne znížili, ale tesné vedenie si domáci hráči podporovaní skvelým publikom udržovali až do stavu 15:12. Potom prišiel na podanie Francesco Dutto a Taliani otočili na 16:15 v ich prospech. V závere setu chýbalo mladým Slovákom viac šťastia a prehrali 22:25.

Tretí set bol vyvrovnaný až do stavu 10:10. Na druhom technickom time-oute však už hostia viedli 16:14 a svoj náskok ešte zvýšili. Pri podaní Palguta sa ešte dostali Slováci späť do hry, keď zo 17:22 sériou piatich bodov vyrovnali. Záver setu však opäť lepšie zvládli Taliani a víťazstvom sa kvalifikovali spoločne so Srbskom na ME.

Slováci podali proti veľmi silnému súperovi svoj najlepší výkon na turnaji. Po emotívnom zápase neskrývali viacerí hráči slzy. K vytúženému postupu na ME nemali ďaleko. V Bardejove však ukázali výbornú hru a viacerí majú pred sebou veľkú budúcnosť.

Ivan Hiadlovský (tréner Slovenska): "Škoda prvého setu, v ktorom sme málo bodovali a súper získal sebavedomie. Taliani dobre podávali, nám sa nedaril príjem a nedostali sme sa do rytmu. U nás sa prejavila menšia stabilita v úderovej istote, spravili sme viac fatálnych chýb. Je dobré, že sme európsky stred nechali za sebou a priblížili sa k špičke."

Michal Hovorka (kapitán Slovenska): "Mali sme zlý vstup do zápasu. Potom sme sa dostali do tempa, ale Taliani nás predčili výborným blokom a útokom a my sme mali zmätky v obrane. Mali sme dobrú prípravu na zápas, ale nakoniec sa nám nepodarilo splniť cieľ. Diváci nám veľmi pomohli. Sme z tejto prehry veľmi sklamaní."

Miroslav Hlubocký (libero Slovenska): "Bol to ťažký súper, ale myslím, že sme na nich mali. Zlyhali sme v koncovkách setov. Sme veľmi sklamaní, že sme nepostúpili, ale čo sa dá robiť. Taký je šport."

Ďalšie výsledky z Bardejova - nedeľa:
Portugalsko - Srbsko 0:3 (-14, -26, -19)
64 min, rozhodovali: Pevc (Slovin.) a Hagström (Švéd.), 130 divákov

Chorvátsko - Česko 1:3 (22, -19, -23, -17)
90 min, rozhodovali: Haasová (Rak.) a Szabó (Rum.), 180 divákov

Konečné poradie (prvé dva tímy postúpili na ME): 1. Srbsko 10 bodov, 2. Taliansko 9, 3. Slovensko 8, 4. Česko 7, 5. Chorvátsko 6, 6. Portugalsko 5.

Zdroj: Filip Hudec, SVF, Bardejov