RSS
Vyhľadávanie

Anketa
Podporili by ste činnosť svojho klubu aj nákupom u doporučeného predajcu tovaru a služieb ?
Určite áno
26.3 %

Pravdepodobne ano
25.6 %

Ak na tom nebudem stratový
24.1 %

Nie
23.7 %

Hlasovalo 19883 ľudí.    

Odber noviniek

Koniec extraligového volejbalu v Malackách

Novým účastníkom extraligy mužov sa stali volejbalisti SOPM Trenčín. SOPM Trenčín odkúpil licenciu od VO TJ Strojár Malacky, ktorý bude v nasledujúcej sezóne pôsobiť v I. lige. Cieľom šéftrénera SOPM Trenčín Ivana Hiadlovského je skončiť po základnej časti do 8. miesta a dostať sa do play-off, ale najmä kvalitne sa pripraviť na budúcoročnú kvalifikáciu MEJ.

V trenčianskom drese budú hrať extraligu volejbalisti narodení v roku 1991. Väčšina hráčov SOPM tvorí káder súčasnej kadetskej a budúcej juniorskej reprezentácie. "Dvakrát sme už mali možnosť hrať s týmto družstvom extraligu, ale odmietli sme. Na tretíkrát sme to využili s tým, že chceme ísť podľa vzoru dievčat, ktoré hrajú v Nitre takisto najvyššiu súťaž. Navyše tento rok od septembra má fungovať v Trenčíne Centrum olympijskej prípravy mládeže, takže by sa mali podmienky na prípravu ešte skvalitniť. Myslíme si, že Trenčín má perspektívny káder, ktorý by mohol hrať obstojnú úlohu v najvyššej súťaži," povedal prezident SVF Ľubor Halanda. 

V uplynulej sezóne skončil SOPM Trenčín v I. lige západ na druhom mieste za STU Bratislava. "Zdá sa nám, že tomuto družstvu už neprislúcha kvalitatívna úroveň I. ligy, ktorá je veľmi nízka. Úroveň najvyššej súťaže má takisto klesajúcu tendenciu a pre túto vekovú kategóriu by už bolo vhodné, aby hrala najvyššiu súťaž. Verím, že mladí hráči Trenčína budú v extralige hrať dôstojnú úlohu a nebudú mať problémy so záchranou. Mohli by tým vytvoriť základy pre ďalšie generácie," dodal Ľ. Halanda.

Šéftréner SOPM Trenčín Ivan Hiadlovský takisto verí, že sa jeho tím v súťaži nestratí. "Som rád, že na tretí pokus sme využili možnosť hrať extraligu v Trenčíne. Prvýkrát mali túto možnosť ročníky 1981 (tím okolo T. Kmeťa), ale káder bol vtedy úzky. Niečo podobné bolo o dva roky neskôr, ale aj káder ročníka 1983 (Ogurčák, Janušek, Skladaný, Šabo, Piovarči a ďalší) nebol dostatočne široký, aby mohol hrať extraligu a tak federácia druhýkrát odmietla. Teraz sa nám naskytla možnosť, ktorú chceme využiť. Ročník 1991, ktorý by mal túto súťaž hrať, je skonsolidovaný a široký. Účasť v extralige bude aj z hľadiska dlhodobej prípravy na juniorské kategórie reprezentačných družstiev kvalitnou prípravou po hernej stránke tohto družstva. Ide hlavne o kvalifikáciu v roku 2010 na majstrovstvá Európy juniorov," povedal Ivan Hiadlovský.

Aj podľa Hiadlovského bola kvalitatívna úroveň I. ligy pre jeho tím nedostatočná. "Okrem jedného družstva, STU Bratislava, sa dá povedať, že súťaž nebola pre našich hráčov na dostatočnej úrovni kvality. Hrať súťaž kvôli jednému družstvu čo sa týka kvalitnejších zápasov by asi pre nich význam nemalo. Tým nechcem uraziť družstvá, ktoré tú súťaž hrali," dodal I. Hiadlovský. S Trenčínom by rád skončil do ôsmeho miesta. "Ideme do súťaže skromne a rešpektujeme silu súperov. Je nám jasné, že každý zápas bude pre našich hráčov udalosťou. Nie sme naivní a netvrdíme, že budeme všetko vyhrávať. Nie sme však alibisti a v každom zápase budeme bojovať o čo najlepší výsledok. Reálne to však vidím tak, že sa budeme pohybovať v dolnej časti tabuľky. Našim cieľom je, aby sme skončili do ôsmeho miesta, ktoré zaručuje účasť v play off," vyhlásil Hiadlovský. Káder Trenčína neprešiel oproti minulej sezóne veľkými zmenami."Odišiel len Peter Michalovič, ale máme už ďalšieho hráča, ktorý by ho mal nahradiť. Novým hráčom bude Filip Zápala s Prešova. Verím, že bude prínosom pre hru tohto družstva.

Malacky opúšťajú extraligu po piatich rokoch."K predaju licencie nás viedlo viacero dôvodov. Hlavným boli finančné problémy, ktoré nás v posledných rokoch sprevádzali. Aj uplynulú sezónu sme ukončili s dlhmi. V extralige sme pôsobili päť rokov a mali sme predstavu, že to bude vyzerať inak. Ponúkli sme extraligový volejbal sponzorom ako produkt, ale nebol o neho záujem a každým rokom to bolo horšie. Aj preto sme sa rozhodli, že sa radšej sústredíme na mládež. Radi by sme sa vrátili na pozície z pred niekoľkých rokov, keď naše chlapčenské aj dievčenské mládežnícke družstvá pravidelne postupovali na finálové turnaje M-SR. Z prostriedkov za predaj licencie uhradíme všetky podlžnosti. Oceňujem korektný prístup Slovenskej volejbalovej federácie, ktorá nešpekulovala a viedli sme seriózne rokovania," povedal predseda VO TJ Strojár Malacky Dušan Rusňák.
 
Skúsenosť v extralige šéf klubu zo Záhoria neľutuje. "Tých päť rokov v najvyššej súťaži bola pre nás dobrá skúsenosť. Prvé dve sezóny u nás nahrával Juraj Zaťko, ktorý tak získal obrovský náskok pred rovesníkmi. V našom drese sa objavilo aj mnoho iných známych hráčov (Fiala, J.Sládeček, J.Chochol, Hollý, Schottert, Varga, Šrámek, Procházka). Žiaľ nenašlo to odozvu u sponzorov a ani u divákov, veď návštevy boli stále rovnaké. Hoci sme každý rok mali zo všetkých extraligových klubov suverénne najnižší rozpočet, dokázali sme dvakrát skončiť šiesti a v ďalších troch ročníkoch sme sa zachránili. To hodnotím pozitívne. Každý rok sme začínali v podstate od nuly a hoci by sa nám podarilo dať dokopy tím aj na ďalšiu sezónu, nemalo by to význam," dodal Rusňák.
 
Seniorský volejbal bude v Malackách pokračovať, ale už za výrazne skromnejších podmienok. "Chceme, aby áčko hralo I. ligu, aj keď súťaž budeme hrať iba s odchovancami Strojára. Je tu aj možnosť, že budeme robiť farmu niektorému z extraligistov . Pravdepodobne u nás skončí aj tréner Sládeček, ktorému za odvedenú prácu v našom klube ďakujeme" pokračoval Dušan Rusňák.

V Malackách sa budú venovať mládeži v chlapčenskej aj dievčenskej kategórii. "Chceme to robiť poriadne, v poslednej sezóne sme mali len žiakov a žiačky v športových triedach na ZŠ Záhorácka. Našim smelým cieľom je mať vlastné juniorské družstvá a popri tom dodávať hráčov a hráčky do Trenčína a Nitry. Už sme pre slovenský volejbal našli hráčov ako Michalovič či Lízala a radi by sme vychovali v budúcnosti ďalších," zakončil Dušan Rusňák.

Zdroj: Filip Hudec, SVF

06.07.2009| Administrator


Komentáre


Meno a priezvisko (prezývka): *

Mail:

Text: *

Opíšte text strojar (ochrana voči spambotom): *Článok zatiaľ nebol komentovaný.