RSS
Vyhľadávanie

Anketa
Podporili by ste činnosť svojho klubu aj nákupom u doporučeného predajcu tovaru a služieb ?
› Určite áno
26.3 %

› Pravdepodobne ano
25.6 %

› Ak na tom nebudem stratový
24.1 %

› Nie
23.7 %

Hlasovalo 19976 ľudí.    

Odber noviniek

Extraliga muži: Povolania volejbalistov

Michal Ferenec

Časy, keď si naše popredné tímy ako VKP Bratislava, Žilina či Púchov mohli dovoliť v kádri profesionálnych volejbalistov, alebo ešte za čias totality ich pracovné zaradenie aj kamuflovali, sú dávno preč. Až na niekoľko výnimiek v súčasnej extralige figurujú na súpiskách mužstiev najmä študenti a hráči, ktorých živia civilné zamestnania. Kluby v porovnaní s Českom, no najmä s Poľskom, kde funguje profesionálna liga, prechádzajú na amatérsku bázu, viacerým rozpočty stačia na dopravu, vyplácanie rozhodcov či prenájom haly. Medzi volejbalistami však nájdete viac zaujímavých povolaní. Aj také, ktoré ľuďom zachraňujú životy.

Michal Ferenec: Prstami nahráva i operuje

Už počas úspešnej éry volejbalistov Matadoru Púchov sa líšil od ostatných. Zatiaľ čo sa spoluhráči venovali výlučne lopte, Michal Ferenec vyštudoval medicínu. V januári 1998 sa na nejaký čas z extraligových paluboviek vytratil. V okresnej súťaži si pre radosť "pinkal" v Martine, kde v tíme medikov a lekárov bol jeho spoluhráčom aj v súčasnosti uznávaný medzinárodný rozhodca Juraj Mokrý. Už v drese Nového Mesta nad Váhom sa v roku 2002 tešil z postupu Považanov do najvyššej súťaže. Dnes je režisérom hry v ambicióznom tíme trénera Petra Kalného. Volejbalu sa venuje popri náročnej práci chirurga, aj keď stíhať tréningy a víkendové dvojzápasy nie je ľahké. Navyše, Michal žije na Morave.

"Usadil som sa v Podolí. To je od Uherského Hradišťa, kde pracujem v tamojšej nemocnici, vzdialené päť kilometrov," prezradil. Prstami, ktorými spoluhráčom servíruje nahrávky na smeče, aj operuje. Stalo sa mu už aj pri volejbale, že musel zasahovať ako lekár? "Počas zápasu nie, v podstate sa do takých vecí ani nemiešam. Pokiaľ ide o bežné športové zranenia, pozerám sa na to s určitým nadhľadom, nejde pri nich o život... Je to taká ,profesionálna deformácia‘. Navyše na to sú na lavičkách lekári alebo aspoň maséri. Pochopiteľne, keby došlo k ohrozeniu života, moja reakcia by bola adekvátna."

Na tréningu v Novom Meste nad Váhom však predsa len musel vytiahnuť niečo zo svojho lekárskeho kumštu. Vtedy, keď spoluhráčovi Erikovi Gáborovi odborným manévrom napravil vykĺbený prst. Pred rokom v zime si pre zmenu pri tréningovom futbale v hlavičkovom súboji s nahrávačom Dušanom Gálikom zlomil obe nosné kosti. Nos mal úplne vykrivený, v zápätí si ho v šatni pred zrkadlom reponoval.

Vzťah Michala k medicíne nebola náhoda. Jeho otec Albín Ferenec bol svojho času lekárom púchovských volejbalistov i reprezentácie. Na tréning do Nového Mesta dochádza z Uherského Hradišťa päťdesiat kilometrov, blízko to má i do rodného Trenčína. "V týždni to mám tak podelené, že päť dní venujem volejbalu. Okrem dvoch zápasov to vychádza na tri tréningy. Keď však príde play-off, bude to ešte náročnejšie a intenzívnejšie." Počas púchovskej éry bol nahrávačskou dvojkou po boku reprezentanta Pavla Chudíka. V Novom Meste je jeho pozícia úplne iná. "V Púchove som zažil finále extraligy, ale hral som druhé husle. Teraz je zodpovednosť na mojich pleciach, o to väčšou motiváciou je pre mňa postup do finále," zdôrazňuje. Považania suverénnym spôsobom vyhrali základnú a s predstihom i nadstavbovú časť extraligy, keď v doterajších 21 zápasoch stratili iba štyri sety. Do play-off o titul však vstúpia z tretej pozície, prví dvaja nasadení VKP Bratislava a Chemes Humenné doteraz účinkovali v MEL. Všeobecne sa očakáva, že v boji o postup do finále zvedú ťažký súboj práve s Humenčanmi.

KTO JE MICHAL FERENEC

NARODENÝ: 2. novembra 1975 v Trenčíne
STAV: ženatý, manželka Jana, trojročná dcéra Ema a jedenapolročný syn Alan
DOTERAJŠIE KLUBY: 1993 až 1998 Matador Púchov, Martin, od 2001 Nové Mesto nad Váhom
NAJVAČŠIE ÚSPECHY: s Púchovom v extralige strieborný (1997) a dvakrát bronzový (1994 a 1996), s Novým Mestom nad Váhom víťaz Slovenského pohára 2006 a v extralige dvakrát bronzový (2005 a 2006)
POVOLANIE: všeobecný chirurg

HIPPOKRATOVA PRÍSAHA
Zakladateľom modernej medicíny bol Hippokrates z Kósu. Tento antický Grék vo svojej zbierke lekárskych textov odmietol povery a primitívnu liečiteľskú mágiu a položil základy medicíny ako vedeckého odboru. Okrem iného priniesol aj ideu lekárskeho tajomstva – takzvanú Hippokratovu prísahu.

Miroslav Stehlík: Na zápas i po nočnej

K hasičom sa dostal pred piatimi rokmi. Finančné podmienky vo zvolenskom volejbale neboli najlepšie, od kamaráta sa dozvedel o konkurze. Zo sedemdesiatky záujemcov brali iba štyroch. Miroslav Stehlík bol medzi vyvolenými.

"Súčasťou výberu boli aj fyzické testy. U nás v klube v tom čase akurát finišovala kondičná príprava, takže mi k zamestnaniu pomohol aj volejbal," hovorí. Volejbalista, ktorý začínal v Detve, je na zvolenskom útvare zaradený ako hasič-záchranár. "Robím dvadsaťštyrihodinovky, po každej mám dva dni voľno. Keď mi práca koliduje so zápasom, beriem si náhradné voľno alebo dovolenku, dá sa to skombinovať. Počas volieb, kalamít alebo iných vážnych udalostí, keď musí byť na útvare stopercentný stav, sa to však nedá,"  dodáva vyučený elektrotechnik.

Neraz sa stalo, že šiel na tréning alebo na zápas po nočnej. V pohotovosti je najmä na jar, keď ľudia vypaľujú trávu a vzniká tak veľa požiarov. V zime zase pribúdajú dopravné nehody, pri ktorých hasiči zasahujú. So smrťou si tykajú, riešia však i banálnejšie veci ako otváranie zabuchnutých bytov, vyslobodzujú nešťastníkov z výťahov či šiacht.

Väčšinu smečiarskej kariéry prežil na strednom Slovensku, v závere minulej sezóny sa však "zatúlal" na štyri mesiace do Bratislavy. S tamojším VKP získal svoj jediný majstrovský titul, počas hosťovania však naďalej pracoval ako hasič v Bratislave. Volejbal a jeho civilné povolanie spája najmä dobrá fyzická kondícia. Posilňovňu má k dispozícii aj na útvare, takže v rámci prípravy si v nej môže zacvičiť a  udržiavať sa tak i počas služby.

Spoluhráči si na jeho pre extraligového volejbalistu nezvyklé zamestnanie zvykli. Srandičky sa objavia najmä vtedy, keď treba "hasiť" hroziacu prehru na ihrisku. Vo VKP mu hasičské povinnosti rád pripomínal tréner Husár, keď ho prezýval Dráčik. Ponuku do Bratislavy mal aj pred touto sezónou. Usadil sa však v Detve, rodinka sa rozšírila, takže by to už bolo oveľa náročnejšie.

KTO JE MIROSLAV STEHLÍK

NARODENÝ: 30. júna 1978 v Banskej Bystrici
STAV: ženatý, manželka Slávka, dve dcéry – 22-mesačná Simona a dvojmesačná Timea
DOTERAJŠIE KLUBY: 1993 – 1999 Detva, 1999 – 2001 Žilina, od 2001 Zvolen, január – apríl 2006 VKP Bratislava
NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: štvrtý so Žilinou i Zvolenom, s VKP majster Slovenska 2006
POVOLANIE: hasič-záchranár

PATRÓNOM SVÄTÝ FLORIÁN
Patrónom hasičov je svätý Florián. Postavička v uniforme rímskeho vojaka s prilbou na hlave, v ľavej ruke so zástavou a v pravej s putňou vody, ktorou hasí oheň na horiacom dome.
Žil na prelome 3. a 4. storočia za vlády rímskeho cisára Diokleciana. Pochádzal od dnešného Linza. Svätý Florián je symbolom obetavosti, odvahy a hrdinstva. Aj na jeho pamiatku si deň hasičov pripomíname štvrtého mája.


AKÉ MAJÚ ZAMESTNANIA?

VKP BRATISLAVA: V skupine študentov figurujú okrem iných aj Hody, Pělucha či Joščák, výlučne volejbalu sa venujú iba L. Husár, Kohút a Patúc. Roštár je zamestnancom ministerstva vnútra, Schottert obchodný zástupca.

CHEMES HUMENNÉ: Civilným zamestnaním sa živí Kríž, ktorý je počítačový odborník v Košiciach. Okrem troch študentov Sabola, Mikulu a Guta sú ostatní profesionálni volejbalisti.

CITYFARMA NOVÉ MESTO NAD VÁHOM: Ferenec je lekár, Gábor učiteľ, Minárik sa venuje počítačovým projektom. Barbierik súkromný podnikateľ, Šujan športový manažér klubu. Výlučne volejbalu sa venujú Beňa, Ochodnický a J. Tomášik, ostatní sú študenti.

PU PREŠOV: Jediným volejbalovým profesionálom je Gešperík, ostatní sú študenti.

EKONÓM SPU NITRA: Početnú skupinu učiteľov (Paška, Toman, Kostka) dopĺňajú študenti. Najstarší hráč tímu Zentko je aj trénerom a zamestnaný je v štruktúre klubu.

MVK LOKOMOTÍVA ZVOLEN: Okrem dvoch študentov Lamparta a Vaška všetci pracujú. Baláž je učiteľ, Skladaný technik v Železiarňach Podbrezová, Michalec je zamestnaný vo firme na výrobu krbov a Fürješ v stavebnej firme. Stehlík je požiarnik, Beskydiar obchodný zástupca. Michalčo sa doma v Košiciach venuje interiérovej architektúre.

VŠK PÚCHOV: Drvivá väčšina hráčov sú študenti, jediný "profík" je Roman Mizerák. Valach pracuje v Matadore, Tomáš Šomko je obchodný zástupca.

VKM ŽILINA: Kupka pracuje vo firme na plastové okná, Kujan v reklamnej firme. Procházka podniká. Ostatní hráči sú stredoškoláci alebo vysokoškoláci.

STROJÁR MALACKY: Fiala je súkromný podnikateľ, Rusňák obchodný manažér vo firme s prezentačnou technikou, Kobza pracuje v reklamnej agentúre a Podhorný ako poisťovací expert, ostatní sú študenti.

LOVINIT LOVINOBAŇA-LUČENEC: Dušan Mišík robí na píle, jeho brat Radoslav je nezamestnaný. Tomáš Greguss je masér a recepčný v rekreačnom stredisku, jeho otec Gabriel, Klusáček, Krnáč i Králinský pracujú ako technici. Ostatní sú študenti. Tréner Šróba a jeho syn boli po krachu Lovinitu nezamestnaní, minulý týždeň odišli za prácou do Anglicka.

Zdroj: denník ŠPORT

03.02.2007| Administrator


Komentáre


Meno a priezvisko (prezývka): *

Mail:

Text: *

Opíšte text strojar (ochrana voči spambotom): *Článok zatiaľ nebol komentovaný.