› Nie
23.7 %

Hlasovalo 19977 ľudí.

Kadeti SR v prvom zápase víťazne, Holka od stredy v Malackách

Slovenská reprezentácia kadetov úspešne vkročila do kvalifikačného turnaja o postup na ME v Rotterdame. Zverenci trénera Ivana Hiadlovského zdolali Portugalsko 3:0.  Ďalším súperom mladých Slovákov bude vo štvrtok od 17.30 Chorvátsko. V ďalších stredajších zápasoch v Bardejove triumfovali takisto favoriti. Taliani zdolali Česko 3:0 a rovnakým skóre vyhralo Srbsko nad Chorvátskom.  Tieňom úvodného dňa turnaja je zranenie českého hráča Martina Rozsypala, ktorý si v závere duelu s Talianskom zlomil nohu.

Keďže k tímu SR sa vrátil uzdravený nahrávač Filip Palgut, deň pred začiatkom turnaja tréner Hiadlovský vyradil z kádra Igora Holku, ktorý odcestoval do Malaciek, kde sa pripojil k tréningovému procesu extraligového Strojára. Už v sobotu by mal tento 17-ročný nahrávač absolvovať extraligovú premiéru v drese svojho materského klubu proti Hriňovej.

Slovensko - Portugalsko 3:0 (21, 18, 25)
72 minút. rozhodovali: Pevc (Slovin.), Makšanov (Rus), 350 divákov.
SR: Palgut, Hovorka, Lízala, Prieložný, Mlynarčík, Kuchárik, libero: Hlubocký. Tréner: Ivan Hiadlovský
Portugalsko: Garcia, Pinto, Brito, Martins, Ferreira, Silva, libero: Casas (Rocha, Coelho). Tréner: Igmar Montalvo

Prvý set bol do stavu 5:5 vyrovnaný. Slováci sa po vydarenom útoku Kuchárika dostali do vedenia 8:6 a svoj náskok už dokázali udržať a postupne aj navýšiť. Portugalci hrozili najmä cez smečiara Ferreiru, ktorého však účinným blokom postupne dokázali Slováci eliminovať. Na strane Slovákov sa čoraz viac presadzovali aj smečiari Hovorka s Lízalom a prvý set vyhrali zverenci trénera Ivana Hiadlovského 25:21, keď setbol premenil šikovnou "ulievkou" nahrávač Palgut.

Druhý set začali lepšie hostia, ktorí viedli 2:0, 7:5 a 9:7. Potom však Lízala dvomi úspešnými útokmi vyrovnal a od tohto momentu prebrali taktovku Slováci. Ich hra sa postupne zlepšovala v každej činnosti a viedli už 21:13. V závere setu trochu poľavili, ale drámu už nedopustili a druhý set vyhrali 25:18. Podobný priebeh mal aj tretí a posledný set. V koncovke však dopustili Slováci zbytočnú drámu, keď za stavu 24:19 nevyužili päť mečbolov a Portugalci vyrovnali na 24:24. Nakoniec sa však slovenskí volejbalisti psychicky pozbierali a tretí set vyhrali 27:25.

Tréner SR Ivan Hiadlovský: "Som spokojný s výsledkom, ale nie s hrou. Nemôžem kritizovať hráčov, že by nechceli, ale nebol to veľmi dobrý výkon z našej strany. Prekvapil ma útok Portugalcov, najmä Ferreira bol veľmi ťažko brániteľný. Zhruba od polovice zápasu sa nám ho však podarilo eliminovať a tam nastal v zápase zlom. V koncovke tretieho setu sme boli netrpezliví, podvedomie začalo zohrávať svoju rolu. Hráči si mysleli, že už majú zápas vyhratý, ale tak to nebolo. Dostali sme sa do toho vlastnou nepresnosťou, keď útočiaci hráči nedostávali dobré prihrávky. Naštastie sme opäť vlastnou činnosťou dokázali priebeh zvrátiť, Jakub Kuchárik v koncovke ako diagonálny hráč zabral tak, ako od neho očakávam. Som rád, že sme to zvládli, ale už sa to nesmie opakovať."

Tréner Portugalska Igmar Montalvo: "Naši hráči boli na začiatku zápasu nervózni. Sú veľmi mladí a je to pochopiteľné. Som však trochu skmalaný, pretože vieme hrať aj lepšie. Dokázali sme to v príprave."

Milan Lízala: "V prvom sete sme sa trápili hlavne sami so sebou. Vyhrali sme set na 21. Spociatku to bolo veľmi nervózne, ale postupne som sa ja aj Mišo Hovorka chytili. Skladali sme aj tažšie lopty. V druhom sete sme hrali už uvoľnene a bolo to aj cítiť na ihrisku. Perfektne sme vykrývali pod blokom! Zahrali sme aj veľa tažkých lôpt. Pozdravujem všetkých v Malackách a držte palce"