RSS
Vyhľadávanie

Anketa
Podporili by ste činnosť svojho klubu aj nákupom u doporučeného predajcu tovaru a služieb ?
Určite áno
26.3 %

Pravdepodobne ano
25.6 %

Ak na tom nebudem stratový
24.1 %

Nie
23.7 %

Hlasovalo 19975 ľudí.    

Odber noviniek

Nepriateľmi hluk a prudké pohyby

Púchovskí volejbalisti už mesiac bojujú aj za spoluhráča VLADIMÍRA LUHOVÉHO, ktorému kariéru prekazila vrodená choroba


Boli to minúty plné emócií a dojatia, pri ktorých behá mráz po chrbte. Bezprostredne po skončení sobotňajšieho zápasu posledného kola dlhodobej časti extraligy volejbalistov Púchov – Malacky hráči domáceho VŠK preskákali z palubovky do hľadiska a potleskom privítali svojho spoluhráča Vladimíra Luhového. Životná dráma devätnásťročného mladíka, ktorý svoju druhú sezónu v seniorskom tíme Púchovčanov začal ako prvý nahrávač a dirigent hry niekdajšieho trojnásobného majstra, trvá už vyše mesiaca.

x x x

"iqaMplWfagkAACZIoekAAAAF2.jpg"V stredu 24. januára mal študent prvého ročníka FTVŠ v Bratislave a budúci nádejný volejbalový tréner písomnú skúšku z atletiky. Na druhý deň dopoludnia sa zastavil v klube, kde podpísal prestupové lístky do Púchova. V rodnom meste totiž dovtedy hosťoval z Trenčína. Na tamojšom OŠG vlani, ako veľa našich volejbalových nádejí, zmaturoval. O pár hodín si doma mame posťažoval, že mu je zle a odpadol. Kto mohol vtedy v prvom momente tušiť, že prasknutá cievka mu spôsobila krvácanie do mozgu?

Záchranka ho previezla do Považskej Bystrice, odtiaľ sanitka do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde ho v piatok 26. januára operovali na neurochirurgickom oddelení. Neskôr ho previezli do považskobystrickej nemocnice, v domácom ošetrení je od minulého utorka. Od ležania ubolené telo mu chodí „osviežiť“ a rozkývať masér Púchovčanov Karol Moško. Azda aj pri tej príležitosti vznikol podnet, aby Vlado na chvíľu zavítal medzi spoluhráčov. V sprievode rodičov si teda v sobotu pozrel aspoň jeden set.

x x x

Vladov zdravotný stav je momentálne stabilizovaný. Mamka Marta, ktorá pri synovi bola od prvých chvíľ a pri jeho lôžku bdela i v nemocnici, si teraz svojho prostredného z troch synov stráži aj doma. V zamestnaní si takúto možnosť vybavila, napäté dni prežíva po jeho boku. „Najhoršie to bolo na začiatku a potom ešte po prevoze z Banskej Bystrice. Previezli ho totiž v nevybavenej sanitke, otrasy na ceste mu spôsobili nové bolesti hlavy. Situácia sa zdramatizovala po tom, ako nastalo ďalšie krvácanie do mozgu, ale na inom mieste, takže bol potrebný ďalší lekársky zásah,“ hovorí pani Luhová.

Na smutný deň, keď sa Vladovi podlomili nohy pred jej očami a skolaboval, si spomína nerada. „Začalo sa to okolo tretej hodiny popoludní. Bolela ho hlava a žalúdok, zvracal. Chceli sme ísť na pohotovosť, no odpadol. Starší syn ho našťastie zachytil,“ pokračuje.

Slovo, ktoré manželov Luhových máta, je aneuryzma. Život ich syna totiž ohrozila táto vrodená choroba, pri ktorej sa zúžia cievy. „Povedali nám, že je to časovaná bomba,“ so slzami na krajíčku zdôrazňuje Marta Luhová. Šťastie v nešťastí určite bolo, že sa mu to stalo doma a nie niekde na ulici.

x x x

Po návrate z nemocnice trávi Vlado chvíle s rodinou doma už týždeň. S okolím komunikuje v pohode. Predstavitelia klubu a spoluhráči ho navštívili ešte v nemocnici, keď ležal na jednotke intenzívnej starostlivosti v Považskej Bystrici. Je s nimi v telefonickom či esemeskovom kontakte, najčastejšie s Adamom Števkom. Palce mu držali nielen všetci blízki, ale aj celá športová rodina na Slovensku.

Veľa si toho nepämatám. Iba to, že som mal bolesti a ešte na to, ako mi starší brat pomáhal postaviť sa na nohy,“ pokúša sa premietnuť si useknutý film Vlado, ktorý trávi čas sledovaním televízie či pri počítači. S mamou občas ide na krátku prechádzku. V sobotu videl jeden set proti Malackám. Púchovčania vyhrali 3:0. Zhodou okolností sa zápas s týmto istým súperom skončil rovnako aj pred vyše mesiacom. Aj v našom denníku sme vtedy napísali, že spoluhráči bojovali za Vlada. O to viac ich potešilo, že v sobotu cítili jeho pohľad v hľadisku.

Rád by som ich videl hrať aj v play-off, musím sa však vyhýbať hluku,“ dodáva. Mozog zatiaľ veľmi zaťažovať informáciami nemôže. Niektoré slová sa mu z neho akoby vygumovali, čo mu robí najväčšie problémy napríklad pri lúštení krížovky. Tlak v hlave mu navyše nedovolí sústrediť sa. Čakajú ho ďalšie kontroly a vyšetrenia, v máji magnetická rezonancia, neskôr má v pláne liečenie.

Akúkoľvek fyzickú námahu má zakázanú. Štúdium na FTVŠ musel prerušiť. Trištvrte roka až rok nemôže na volejbal ani len pomyslieť. „Pochopiteľne, že by som sa chcel vrátiť. Možno v septembri - októbri,“ dodáva s nádejou.

PAVOL KUBIŠ - DENNÍK ŠPORT


ZACHRÁNILI IM SYNA

Pani Marta Luhová nás požiadala, aby sa mohla lekárom za záchranu syna aj touto cestou poďakovať. Jej vďaka patrí doktorovi Hluchému a celému záchrannému tímu z Púchova, lekárom Starčekovi, Kalivodovi, Kvasničkovej i Guťanovi z považskobystrickej nemocnice a taktiež prednostovi neurochirurgického oddelenia profesorovi Galandovi z Banskej Bystrice, ktorý ho operoval. Nezabúda ani na milé a starostlivé sestričky, ktoré jej synátorovi dodávali optimizmus.

 


ČO JE ANEURIZMA?

Je to chorobná zmena cievnej steny, v tomto prípade mozgových ciev – takzvaná výduť. Riziko je v tom, že počas života sa nemusí prejaviť. Pacient ani nievie, že túto anatomickú abnormalitu má. Jej prvý príznak môže byť – tak ako v prípade Vladimíra Luhového - prasknutie. Je to vážne a život ohrozujúce ochorenie ciev. Niektorí ľudia majú „šťastie“ v tom, že príznaky aneurizmy sa im prejavia skôr a operáciou možno predísť prasknutiu.

27.02.2007| Administrator


Komentáre


Meno a priezvisko (prezývka): *

Mail:

Text: *

Opíšte text strojar (ochrana voči spambotom): *Článok zatiaľ nebol komentovaný.