RSS
Vyhľadávanie

Anketa
Podporili by ste činnosť svojho klubu aj nákupom u doporučeného predajcu tovaru a služieb ?
Určite áno
26.3 %

Pravdepodobne ano
25.6 %

Ak na tom nebudem stratový
24.1 %

Nie
23.7 %

Hlasovalo 19994 ľudí.    

Odber noviniek

V kráľovských horách Bolívie - Illimani 2012

V kráľovských horách Bolívie - Illimani 2012

Cieľom pobytu v Argentíne a Chile bolo aklimatizovať sa na hlavný cieľ expedície a to výstup na druhý najvyšší vrchol Bolívie - Illimani 6438 m n.m. Posvätná hora indiánov sa v ich jazyku v preklade nazýva „Zlatý orol“ a je najvyššou horou pohoria Kráľovské Kordiliery /Cordillera Real/. Masív má päť vrcholov a najvyšším z nich je južný vrchol, ktorý bol aj cieľom expedície.

Aklimatizácia začína návštevou najväčšieho systému vodopádov sveta Iguazú, ktoré tvoria hranicu medzi Argentínou a Brazíliou. Vo všeobecnosti sa Iguazú považujú za najkrajší prírodný div Južnej Ameriky. Národné parky vytvorené na brazílskej a argentínskej strane vodopádov ochraňujú subtropický prales a živočíšstvo v ich okolí.   

Na severo-západných hraniciach Argentíny a Chile sa začína najsuchšia púšť sveta Atacama. Na chílskej strane tejto púšte vystupujú účastníci expedície až do 4500 m n.m. Vo výškach nad 4000 m n.m. pobudli v púšti dlhší čas, čo malo rozhodujúci význam pri výstupe na Illlimani. Nevyskytli sa pri ňom žiadne nepriaznivé vplyvy extrémnej nadmorskej výšky na ľudský organizmus, čo svedčilo o veľmi dobrej aklimatizácii.

Dňa 27.6.2012 ráno stoja obaja účastníci po nočnom výstupe na južnom vrchole Illimani. Je silný vietor, ale slnečné počasie. Ich výstup viedol západným hrebeňom. Obtiažnosť bola hodnotená ako II/PD,50º Západoalpskej stupnice obtiažnosti. Nasleduje rýchly zostup a presun do hlavného mesta Bolívie – La Paz. Odtiaľ už účastníci letia späť na Slovensko cez Limu, Madrid a Mníchov.

 

 

11.07.2012| Hruby Boris
Komentáre


Meno a priezvisko (prezývka): *

Mail:

Text: *

Opíšte text strojar (ochrana voči spambotom): *Článok zatiaľ nebol komentovaný.